Regioninis skrydžių valdymo centras „NAVI“

Projekto aprašymas

Kartu su islandų įmone „THG Arkitektar“ buvo sukurta ir vėliau UAB „Baltic Engineers“ komandos išvystyta regioninio skrydžių valdymo centro architektūros koncepcija. Regioninio skrydžių valdymo centras apima pastatų kompleksą, reikalingą užtikrinti skrydžių valdymą. Regioninio skrydžių valdymo centras tai pastatų kompleksas, kurio paskirtis užtikrinti sklandų skrydžių valdymą. Komplekso branduolys yra skrydžių valdymo centro pastatas ir prie jo prijungtas administracinis pastatas. Kartu jie sudaro apie 6000 kv. m. ploto.

Vystant pastatų koncepciją ir vėliau rengiant projektą, buvo aktyviai diskutuojama peržiūrint 3D erdvinius modelius. Nuolat buvo tikslinama funkcinė erdvių schema. Natūralaus apšvietimo, inžinerinių tinklų išdėstymo ir interjero  sprendimai buvo taip pat vystomi naudojant 3D erdvinį modeliavimą.

Projektas dabar yra rangos darbų organizavimo stadijoje. Priklausomai nuo atrinkto rangovo kompetencijos, tikimasi kad BIM technologijos bus aktyviai naudojamos ir rangos darbų stadijoje. Jau sutarta, kad išvystyti pastatai turės po rangos darbų aktualų 3D modelį. Modelis bus paruoštas pastatų eksploatacinei stadijai.


Pretendavimas į „OpenBIM Awards 2016″ nominacijas


Geriausias integruotas BIM projektas


Geriausias konstrukcijų projektas


Geriausias inžinerinių sistemų projektas


Regioninis skrydžių valdymo centras „NAVI“

Regioninis skrydžių valdymo centras „NAVI“, UAB Baltic Engineers, OpenBIM Awards 2016, BIM Forum Vilnius 2016

Projektą pristato:

Baltic Engineers

Užsakovas:

VĮ „Oro Navigacija“

BIM projektuotojai:

  • Architektūra: UAB „Baltic Engineers“
  • Pamatinės ir monolitinės konstrukcijos: UAB „FMC Probalt“
  • Antžeminės Konstrukcijos: UAB „FMC Probalt“
  • ŠVOK: UAB „Baltic Engineers“
  • VN: UAB „Baltic Engineers“
  • Elektra: UAB „Baltic Engineers“

BIM programinė įranga:


Architektūra – „REVIT Architecture“


Konstrukcijos – „Tekla Structures“


ŠVOK – „REVIT MEP“


VN – „REVIT MEP“


Elektra – „REVIT MEP“


Projekto etapai/procesai, atlikti BIM aplinkoje:

OpenBIM Awards 2016, BIM Forum Vilnius 2016

BIM proceso realizavimas

Projektas buvo pradėtas rengti turint bendrinę užduotį BIM modeliui, kuri darbo eigoje buvo detalizuota kuriant BIM įgyvendinimo planą, aprašant elementų detalumą pagal tarptautinę modelių kūrimo praktiką. Tiek geometrinis, tiek informacinis detalumas buvo nuolat tikslinamas priklausomai nuo priimamų sprendimų.

Architektūrinis, MEP modeliai buvo kuriami naudojant centrinį duomenų failą vietiniame serveryje. Architektų ir inžinierių komandos nuolat adaptuodavo savo darbo rezultatus atsižvelgdami į kitų dalyvių darbo progresą. Konstruktorių darbo rezultatas į bendrą rezultatą buvo įtrauktas keičiantis informacija IFC formatu. Visa komanda, kartu ir užsakovas periodiškai visus modelius gaudavo atnaujintų IFC failų formatu, peržiūrėdavo rezultatą, tikslindavo poreikius, sprendimus ir taip nuolat buvo įtrauktas į pastatų kūrimo procesą. Užsakovas parengtą rezultatą peržiūrėdavo naudodamas modelių peržiūrai naudojamas programas.

Elementų sankirtos buvo tikrinamos vidinėse komandose. Užbaigus kurti modelį, bet prieš jį perduodant užsakovui, modelį patikrino išorinis konsultantas. Buvo atliktas bendrinis sankirtų patikrinimas. Visa projekto informacija buvo saugoma ir dalinama ribotos prieigos dokumentų valdymo internetinėje svetainėje (debesijos sprendimas).


Projekto specifika ir išskirtinumas

Architektūros koncepcija kurta kartu su didelę tarptautinę praktiką skrydžių valdymo pastatų kūrime turinčiais islandų architektais. Visas kompleksas susideda iš penkių pastatų, tačiau svarbiausi yra du: valdymo ir administracijos.

Valdymo pastate bus sumontuota brangi ir aukštus saugumo reikalavimus atitinkanti specifinė IT įranga, kurios ypatingiems poreikiams buvo atitinkamai pritaikyta architektūra, konstrukcijos, šildymas, vėdinimas, vėsinimas, elektros tiekimas, ryšiai ir gaisrų gesinimo sistemos.

Specifiniai sprendimai užtikrina saugų ir kokybišką skrydžių valdymo paslaugų teikimą. Užsakovui – valstybinei įstaigai – tai buvo pirmas tokio pobūdžio projektas, t.y. BIM technologijų taikymas.

cc

Nauda statybos proceso dalyviams

Nauda užsakovui

BIM nauda NT vystytojams

Galimybė nuo idėjos pirmųjų žingsnių dalyvauti kūrimo procese, detaliau išspręsti erdves, technologijų montavimo galimybes ir įsitikinti sukuriamos infrastruktūros kokybe. Vizualus rezultato matymas 3D erdvėje buvo lengviau ir operatyviau vertinamas.

Nauda projektuotojams

BIM nauda projektuotojams

Lengvesnis erdvių pažinimas. Operatyvesnis bendro komandinio rezultato sutikrinimas. Atskirų sprendimų derinimas ir priėmimas realiu laiku, atsižvelgiant į kuriamą kitų komandos dalyvių rezultatą. Sukurta aukštesnės kokybės projektinė dokumentacija, kurioje sprendimai patikrinti 3D erdvėje, patikrintos atskirų elementų sankirtos. Esant projektinių sprendimų pakeitimui, automatizuotas brėžinių generavimas sutaupo laiko kaštus. Taip pat mažina žmogiškosios klaidos faktorių atliekant norimą brėžinių apipavidalinimą. Privalumas dirbti komandoje realiu laiku. Efektyvus būdas projektuotojui patikrinti atliktų sprendinių kokybę.

Nauda statybininkams, gamybininkams

BIM nauda statybai ir gamybai

Projektas dar neperėjo į statybinę stadiją.